Witamy na naszym blogu:
Najlepszy sposób na monitorowanie cielności
Mając na uwadze fakt, że zarządzanie płodnością i reprodukcją jest głównym czynnikiem ekonomicznym, napędzającym każde gospodarstwo mleczne, należy zadać sobie pytanie jakie narzędzia do tego są najskuteczniejsze.
Jakie obecnie stosuje się metody monitorowania i którą z nich wybrać?
Każdemu hodowcy bądź producentowi mleka zależy na regularnym badaniu cielności, ponieważ daje mu to pewność co do obecnie funkcjonującego systemu, pozwala szybciej zlokalizować zwierzę, które wymaga dodatkowych działań oraz dostarcza cennych informacji o potencjale danego osobnika. Znalezienie najbardziej opłacalnej metody, niesie za sobą szereg korzyści dla całej hodowli, gdyż hodowca na bieżąco otrzymuje aktualne dane o stanie swoich krów.
Po odpowiednim zacieleniu krowy, mniej więcej do setnego dnia laktacji, należy regularnie badać jej cielność i można zrobić to na kilka sposobów, równie łatwo dostępnych, choć nie tak samo skutecznych. Początkowo, jedynym dostępnym badaniem, sprawdzającym cielność było badanie palpacyjne. Ustąpiło ono miejsca badaniom ultradźwiękowym, standardowej procedurze, podczas której możliwe jest wykrycie ciąży już po 26. dniu od inseminacji lub pokrycia. Komplikacje mogą wystąpić w samym przygotowaniu do badania, które ze względu na szereg prac przygotowujących wywołuje dużo niepotrzebnego stresu u zwierząt. Stres na tym etapie ciąży może doprowadzić do utraty ciąży. USG musi ponadto wykonywać osoba bardzo doświadczona i wykwalifikowana w tym zakresie.
Alternatywą dla tradycyjnego badania USG, od 2012 roku, stały się testy dla przeżuwaczy, wykrywające glikoproteiny związane z ciążą, czyli testy PAG. Dzięki nim, wykrycie ciąży jest już możliwe po 28. dniu od pokrycia lub inseminacji, z 98% dokładnością, ponad to mają one tę niepodważalną zaletę, że próbkę mleka może pobrać sam hodowca, bez potrzeby obecności osób trzecich. Jest to ponadto najmniej inwazyjny sposób zbadania cielności, ponieważ od krowy pobiera się jedynie mleko, bez konieczności jej uprzedniego przygotowywania. Ma to szczególne znaczenie we wczesnej fazie ciąży. Testy PAG ALERTYS niosą za sobą obustronne korzyści. Z jednej strony jest to oszczędność dla hodowcy, ponieważ próbkę mleka może pobrać samodzielnie, w każdym momencie i szybko, z drugiej strony, wiążą się z mniejszą ilością stresu dla zwierzęcia, które nawet nie wie, że jest badane.
W monitorowaniu cielności w stadzie znajdzie się miejsce na obydwie metody. Warto jednak podkreślić, że choć pod wieloma względami testy PAG okazują się skuteczniejsze od tradycyjnego USG, to nie zastępują one badania weterynaryjnego. Są jego efektywnym uzupełnieniem, które dostarcza cennych informacji o stanie stada. Dzięki wprowadzeniu testów do rutynowych prac możemy w łatwy sposób poprawić zarządzanie płodnością oraz reprodukcją, a na tym przecież zależy każdemu hodowcy najbardziej, bo od tego bezpośrednio zależy końcowy wynik finansowy
Odwiedź nasze blog, aby dowiedzieć się więcej o teście
Testy PAG ALERTYS zrewolucjonizowały podejście do kontroli cielności na świecie
Samodzielnie sprawdzaj cielność swoich krów
Jak efektywnie prowadzić rozród bydła?
SPRAWDZONY PRZEZ ROLNIKÓW
W POLSCE I NA CAŁYM ŚWIECIE
44,000,000
PONAD
TESTÓW WYKONANYCH NA CAŁYM ŚWIECIE
Skontaktuj się z najbliższym laboratorium
Opracowany przez IDEXX, czołowy w diagnostyce weterynaryjnej test ciążowy z mleka Alertys™ wykonano od 2013 r. ponad 44 milionów razy. Badanie z mleka jest niezawodnym narzędziem dla dziesiątków tysięcy hodowców na całym świecie.
Więcej informacji na temat testu ciążowego z mleka Alertys™ można uzyskać, kontaktując się z najbliższym laboratorium.
Skontaktuj się
Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz przeczytać, w jaki sposób je wykorzystujemy w naszej
Polityka prywatności | Warunki korzystania
© 2025 IDEXX Laboratories. Wszelkie prawa zastrzeżone.